петък, 22 май 2009 г.

Ще купуваш плочки и ще ремонтираш баня.......




Когато си купувате плочки, винаги купувайте с около 10-15% повече от предвиденото. Това се прави с цел, при евентуален ремонт след време да имате от същите плочки за подмяна. :: Винаги купувайте количествата наведнъж, т.е. да не се налага да докупувате, тъй като през този период плочките от вашата партида може да са свършили. 

Цялостен ремонт на бани и тоалетни : newstroi.log.bg


*Всички плочки по света се произвеждат на партиди. Партидите се отличават една от друга по следното: 

- разнотоние – разлика в цвета между партидите

- калибри – разлика в размерите между партидите :: При покупка винаги гледайте маркировките на кашона. Почти всички производители слагат маркировки, с които обозначават тоналността, калибъра и дата на производство. 



*Кои плочки са хубави?



В световен мащаб за по хубави плочки се смятат тези, които са направени от бяла глина, тъй като бялата глина е с по-добри показатели. У нас по голямата част от вносните плочки са от кафява глина, за да се постигне по-добра пазарна цена.



*Какви лепила да използваме?




Българските производители на плочки от КАИ ГРУП препоръчват лепилата “Метакол”, други утвърдени марки са Церазит /Хенкел/ и Теракол /Боро/.


Запомнете! Когато си купувате гранитогрес, винаги лепете с лепила “флекс”, тъй като гранитогреса почти няма водопоглъщаемост и трудно слепва с обикновените лепила.

Флексовите лепила имат допълнителни добавки, които ги правят значително по-качественни от циментовите.



Не е желателно да се добавя цимент в сместа за лепене на плочките.

*Каква е разликата между гранитогрес и теракота?



С две думи: теракотната плочка е направена основно от глини, докато в структурата на гранитогреса има около 50% фелдшпат, което означава: 

- гранитогреса е по-здрав и е с почти 0 % водопоглъщаемост. 

Предимството на гранитогреса пред теракотата се изразява в това, че може да се полага на открити места. Теракотата е с по-голяма водопоглъщаемост и, ако поеме вода и след това водата замръзне, има риск самата плочка да се напука.



*Какво е “ротоколор”?



Ротоколор е съвременна технология за изработване дизайна на плочката. Тя придава уникалност на всяка плочка, т.е. всички плочки са различни като шарки, но са със сходен десен. :: Когато се полагат подовите плочки в банята е желателно да се редят по диагонал, така че фугите да не съвпадат със стенните плочки. Една баня почти никога не е с идеални геометрични размери, така че съвпадането на фугите от подовите към стенните плочки става много трудно.  Когато се поставят плочки е хубаво да се оставят фуги /1-5мм/, за да може сградата да “диша”. Оставянето на фуги има и друга цел - при слягане на сградата да се предотврати напукването на плочките.

*Когато правите ремонт на банята, винаги сменяйте подовия рогов сифон и евентуално тръбите. Тези неща са най-честите причинители за повторното къртене в една баня. Поради геометричните неравности плочките не се редят до тавана, защото може да се получи неравномерна ивица от нарязани плочки.



*При покупката на моноблок или тоалетна чиния трябва да се знае с какво оттичане да бъдат:

- задно оттичане – когато мръсния канал отива в стената 

- долно оттичане – когато мръсния канал отива в пода 

- моноблок – комплект от тоалетна чиния.
 

Какво да знаем за гранитогреса

Подмяната на теракотни и фаянсови плочки трябва да започне със премахване на старите, ако има такива и подготовка на повърхността за залепване. Разбиването на стари теракотни и фаянсови плочки става обикновенно със чук и шило или с разбиваща машина - хилти, канго и др. 



При панелни стени и подове плочките и стария залепващ материал се изчистват до самия бетон, а при тухлени стени измазани с вароциментова мазилка - до мазилката или ако стената не е измазана преди залепване на плочките - тогава стената се почиства до тухла. Внимание - правете всичко това в такова време, че да не смущавате съседите.



      Преди започване на лепенето плочките се накисват във вода, а стената или пода се намокрят обилно с голямата четка.



     В помещения в които се поставя подов теракот и фаянс по стените, естествено се започва от пода, след това стените, като се съблюдава доколкото е възможно фугите от пода и стените да съвпадат. За да се избегне това нещо, което се постига трудно, подовите плочки може да се завъртя на 45 градуса спрямо стените, т.е да се получи ромбоидно нареждане. Когато фугите на пода са успоредни на стените на помещенията и се лепят плочки в две съседни помещения, например баня и коридор, фугата трябва да върви непрекъснато и в двете помещения без да има чупка до вратата. Това създава идин много приятен изглед особено, когато всички помещения в апартамента са застлани с плочки. 



     При поставяне на фаянсови плочки по стени се определя височината докъдето ще стигат



и някъде по средата на всяка от стените се пуска отвес и се очертава вертикалната фуга. Нареждането започва отдолу - нагоре и от вертикалната фуга - към ъглите. В никакъв случай да не се използува ъгъла на стаята за отвес. Вертикалните фуги на съседните стени трябва да съвпадат в ъглите, а това се постига със често използуване на отвеса и нивелира. Всички вертикални фуги трябва да са строго отвесни, а хоризонталните - нивелирани и в ъглите да не се разминават.  





    Лепилото за плочки се смесва в съд с вода и се разбърква до получаването на хомогенна смес. Сместа се оставя да узрее 5 минути, след което се разбърква отново.  



Нанася се с подходяща назъбена маламашка върху грундираната и чиста основа. Големината на зъбите се определя според големината на плочките, които ще бъдат лепени. Плочката се притиска плътно и се намества, за да се разпредели сместа по повърхността.

Ремонт на бани и тоалетни : newstroi.log.bg





     Всички плочки трябва да са на еднакво разстояние една от друга. Необходимите корекции се правят с гумен чук. Еднаквият размер на фугите се контролира чрез така наречените “кръстчета”. При по-големи размери на плочите и особено ако те са от гранитогрес,се препоръчва фугите да са по-широки - 4 до 4,5 мм, за да поемат евентуални деформации при температурни разлики. За изсъхване на лепилото са необходими 24 часа.



     След няколко дена фугите се запълват със фугираща паста оцветена в подходящ за плочките цвят. В магазините се продават отделно фугираща паста и оцветители съответстващи на цвета на плочките. 





     Със чист влажен парцал се почистват остатъците от фугираща паста попаднала извън фугите по самите плочки. По късно за да блеснат плочките се забърсват с чист парцал или гъба напоена с оцетно-воден разтвор.